Latvijas skolas soma

 

 Uzsākot jauno mācību gadu, 6. septembrī visā Latvijā, arī Rīgas Vakara ģimnāzijā,  darbu uzsāk Latvijas valsts simtgades iniciatīva “Latvijas skolas soma”.

    Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” mērķis ir nodrošināt iespēju valsts noteiktā mācību satura ietvaros katram 1.–12. klašu skolēnam klātienē izzināt un pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādejādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

“Latvijas skolas soma” saturs:

  • Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības
  • Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes
  • Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā
  • Latvijas daba un kultūrainava

caur profesionālās mākslas un kultūras piedzīvošanu skatuves mākslā, mūzikā, arhitektūrā, dizainā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, kino un tautas mantojuma un kultūrainavas izzināšanu.

Rīgas Vakara ģimnāzijas 1.semestra plānotie pasākumi iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros

Septembris

Ekskursija uz fabrikas “Laima” šokolādes muzeju un radošā darbnīca

Ekskursija pa Vidzemi: Cēsu Livonijas ordeņa pils, Turaidas pils, Āraišu ezerpils

Ekskursija “ Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mītava ”


    Šī gada 21.septembrī, lai iepazītu Latvijas dabu un kultūrainavu, kā arī Latvijas kultūras vērtības, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, 11.klašu skolēni devās divās ekskursijās: «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!» un «Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

Ekskursija «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!»

     Pirmā ekskursijas pietura bija Āraišu ezerpils. Āraišu ezerpils ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi. Skolēni iepazinās ar Āraišu arheoloģisko parku gida pavadībā, darbojās interaktīvajā ekskursijā “Izlaušanās cauri laikmetiem”. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izdarīt secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai tika attīstītas prasmes orientēties vidē, iepazītas tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu berzšana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī izmantojot trebušeta mini versiju! Āraišu vējdzirnavās skolēniem bija iespēja dzirnavās izsekot grauda pārtapšanai par miltu, pašiem pamalt graudus, izstaigāt visus četrus stāvus un apskatīt dzirnavu mehānismus gida pavadībā. Tālāk skolēni turpināja ceļu uz Cēsīm, lai apskatītu vecpilsētu. Skolēniem bija iespēja iepazīt viduslaiku Cēsis, uzzināt nostāstus, kas apvij Livonijas ordeņa Cēsu pili un vendu apdzīvoto Riekstu kalnu, kā arī uzzināt daudzu pilsētas namu vēsturi, izbaudīt mazpilsētas šarmu, kā arī apskatīt pilsētas parkus un baznīcas. Apmeklējot viduslaiku pili, skolēni piedalījās interaktīvjā programmā. Pils kalpotāja pavadībā bija iespēja doties pastaigā pa pils dārzu, atklāt pils apveidus esot iekšpagalmā, kā arī, sajūtot seno auru, uzkāpt Rietumu tornī lukturīšu gaismā un nokāpt vecajā cietumā.

Cēsis 2018


 

«Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

      Ekskursijas sākumā skolēni devās uz  Bausku, lai gida pavadībā iepazītos ar Bauskas vēsturi un apmeklētu Bauskas Rātsnamu.  Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar Bauskas rātsnama vēsturi, senajiem svariem un mēriem Kurzemes un Zemgales hercogistē. Ekskursijas noslēgumā bija iespēja nosvērties un nomērīties senajās mērvienībās – pudos un olektīs, par to saņemot sertifikātu, kā arī iegādāties Bauskas īpašos suvenīrus “mīļummetru”, “konfektometru” un “čarkometru”. Nākošā pieturvieta bija Rundāles pils. Rundāles pils ir viens no Latvijas izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem, kas nozīmīgs kā baroka laikmeta pils ansamblis. Tas paceļas Zemgales līdzenumā, neskartā lauku ainavā, tā saglabājot sākotnējo arhitekta F.B. Rastrelli ieceri – centrā visam pāri pils kā valdnieka varenības simbols, no kura alejas aiziet bezgalībā. Skolēniem tika izrādītas unikālas pils zāles un istabas: krāšņā Zelta zāle, Baltā- deju zālē, Lielā galerija, bet hercogienes personīgajos apartamentos gids iepazīstināja ar pils dzīves krāšņajām ceremonijām un galma dāmu noslēpumiem. Pēc tam sekoja skaistā Rundāles pils parka apmeklējums. Tālāk skolēni devās uz Jelgavu – bijušo Kurzemes hercogistes galvaspilsētu – Mitavu. Skolēni redzēja vēl vienu F.B. Rastrelli darbu, slaveno Mitaval pili, kura ir saglabājusies arī mūsdienās. Gida pavadībā bija iespēja apskatīt  pieminekli Jelgavas atbrīvotājiem, Jelgavas baznīcas un katedrāles, Academia Petrina, Hercoga Jēkaba laukumu, Jelgavas pili un parku un J.Čakstes pieminekli.

 

Fabrika “Laima”

      9.un 10. klašu skolēni apmeklēja fabrikas “Laima” šokolādes muzeju. Ekskursijas laikā  skolēni devās  izzinošā ceļojumā un noskaidroja, kā senie acteki izmantoja kakao pupiņas, kā mūsdienās tiek audzēti kakao koki un kā kakao pārtop šokolādē. Izsekoja kakao pupiņu ceļam no kakao koka līdz veikala plauktam un uzzināja, kā  aizsākās saldumu rūpniecība Latvijā. Iepazina vēsturiskos saldumu iepakojumus un izpētija, kuri no tiem laika gaitā mainījušies vismazāk. Apskatīja unikālas šokolādes skulptūras un iemūžināja savu saldo piedzīvojumu jautros foto un video.  Izgatavo pats savu šokolādes tāfelīti ar īpašu mīlestības vēstījumu kā sirsnīgu suvenīru no ceļojuma saldumu pasaulē. Radošajā darbnīcā skolēni pagatavoja konfektes, iesaiņoja tos īpašā kārbiņā, lai paņemtu līdzi.

no images were found

 


Iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros šī gada 19.oktobrī 11.klašu skolēni Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī apmeklēja A.Ostrovska izrādi “Ne viss runcim krējuma pods”.


Atklājot Latvijas valsts svētku mēnesi, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, šī gada 2.novembrī vidusskolēniem bija iespēja doties ekskursijā uz Ziemassvētku kauju vietām Tīreļpurvā, Ziemassvētku kauju muzeju Mangaļu mājās, Latvijas brīvvalsts prezidenta K.Ulmaņa piemiņas muzeju Pikšās un Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torni, lai apskatītu vēstures ekspozīciju “Zemgale- Latvijas prezidentu šūpulis”.

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.


Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas skolēniem bija iespēja apmeklēt divas jaunākās latviešu filmas: “Tēvs Nakts”(filma par Žaņa Lipkes ģimenes centieniem glābt ebrejus 2. pasaules kara laikā) un “Homo Novus” (pēc Anšlava Eglīša romāna HOMO NOVUS motīviem veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē).


Spēle “Latvijas valsts simboli”

9.B un 9.G klašu skolēni piedalījās iniciatīvas “Skolas soma” rīkotajā spēlē “Latvijas valsts simboli”. Šo spēli organizēja biedrība ” Cita Rīga” un tās mērķis bija atraktīvā formā iepazīstināt skolēnus ar valsts simboliem, to nozīmi un vēsturi.

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.


Latvijas Kino muzeja apmeklējums

Šī gada 11.decembrī piecpadsmit 11.c klases skolēnu apmeklēja Rīgas Kino muzeja animācijas darbnīcu. Šis pasākums tika organizēts iniciatīvas “’Latvijas skolas soma” ietvaros. Pēc muzeja apskates, skolēni zīmēja un veidoja savu animācijas filmu.


Ekskursija pa Vecrīgu

Š.g. 17.decembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas 11.U un 10.U klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar Rīgas vēsturiskā un ģeogrāfiskajā centra ar šaurām, bruģētām ieliņām un daudzveidīgu arhitektūru.

Latviešu valodas un literatūras nedēļas pasākums

Mar 1, 2019

Ar projekta ,,Skolas soma” finansiālo atbalstu 18.februārī Rīgas Vakara ģimnāzijā Latviešu valodas un literatūras nedēļas ietvaros četrās klasēs stundas vadīja stāstniece no Ventspils Līga Reitere. Tās bija mazliet citādas, bet pavisam īstas mācību stundas ar iespēju saņemt vērtējumu- stundas darbi pēc nodarbības tika izlaboti un novērtēti. Līga Reitere ne tikai atgādināja par to, kas ir valodas bagātība, dialekti, izloknes, bet lika aizdomāties par to, kas ir vērtīgs, kas atrodams latviešu tautasdziesmās, kas dara valodu skaistu, bet kas to piesārņo. Savukārt ar vargāna skaņu palīdzību uzskatāmi parādīja, ka arī balss ir instruments, ar kuru var muzicēt.


Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” pasākumi martā.

Apr 1, 2019

    10.martā skolēni Latvijas Nacionālajā teātrī apmeklēja režisora E.Seņkova izrādi “Pūt, vējiņi!” Izrādē skanēja komponista I.Kalniņa mūzika.

    20.martā kinoteātrī “Splendid palace” skolēni klausījās kinolektoriju un skatījās jauno Latvijas 100 gadei veltīto filmu  “1906”. Filmas režisors Gatis Šmits. Tā ir vēsturiska piedzīvojumu filma par romantiskiem un pārgalvīgiem cilvēkiem revolūcijas un terora laikmetā.

21.martā skolēni apmeklēja baletu “Pērs Gints”. Baleta sižeta pamatā – Henrika Ibsena slavenā drāma, kas tapusi 1867. gadā: dēkainis un laimes meklētājs Pērs Gints pēc daudziem piedzīvojumiem tālās pasaules malās kā vecs vīrs atgriežas mājās, kur viņu vienmēr gaidījusi uzticīgā Solveiga. Vai mīlestība kļūs par Pēra Ginta pēdējo pavērumu? Starptautiski atzītais slovēņu horeogrāfs Edvards Klugs savā laikmetīgajā baletā apvienojis pašironiju, absurdu un sirreālismu ar Edvarda Grīga valdzinošo melodiju poētiskajiem sapņiem.


Ekskursija uz Venstpili un Cēsīm 2019

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.maijā skolēniem bija iespēja doties divās ekskursijās: 
1. «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta un Āraišu ezerpils». Skolēniem bija iespēja apmeklēt Āraišu ezerpili un ūdensdzirnavas. Āraišu arheoloģiskajā parkā skolēni piedalījās interaktīvā ekskursijā “Izlaušanās cauri laikmetiem”‘,iepazina Āraišu ezerpils vēsturi un visus noslēpumus. Ekskursijas turpinājumā skolēni devās uz Cēsu Livonijas ordeņa pili, kurai cauri ejot sveču gaismā varēja apskatīt visus pils kambarus.

2.”Ventspils – krāšņā jūras pilsēta!” Skolēni apskatīja Ventspils Piejūras muzeju, izbrauca ar Mazbānīti. Dienas turpinājumā apmeklēja Livonijas ordeņa pili, apskatīja ekspozīciju, kā arī apmeklēja Amatu skolu. Šajā skolā skolēni rakstīja ar grifelēm uz šīfera tāfelītēm, iejuzdamies 19.gs. skolnieku lomā.